British Shorthair

Dili olsaydı “Onurum için yaşarım!” derdi.Hızları ile  şaşırtmazlar ama  sizleri doğal komik yaşamları ile etkileri altına alacağından şüphemiz yok.

Minimum bakım söz konusu diyebilirim , o olağan üstü mat formlarını korumak için haftada 1 taranmaları yeterli.British Shorthair’ler diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşırlar fakat aşırı enerjik ufak çocuğunuz var ise onun için bir hayli yorucu olacaktır.

British Shorthair Hakkında Bilinmesi Gerekenler

British Shorthair’ler hakkında bilinmesi gereken bir husus   ; bu ırkın fiziksel özelliklerini tam olarak kazanmaları yaklaşık  5 yıl almasıdır. Sahiplerine güvenirler , ev ortamında yaşam için en ideal kedilerdendir .

British Shorthair Tarihi

Bu İngiltere doğumlu kedinin kökeni aslında biraz belirsiz diyebiliriz. British Shorthair ‘lerin yaygın olarak 1800’lerin ortalarından beri İngiliz kırsallarında olduğu düşünülmektedir.

Lewis Carroll klasiği Alice Harikalar Diyarında ‘daki meşhur sırıtan kedinin bir British Shorthair olduğu söylenir.14 yaşındaki bir British Shorthair 1871’de Londradaki ilk resmi kedi gösterisini  kazanmıştır.

CFA’da tanınan ırklar arasında popülaritesi 14. sırada. British Shorthair 1980 yılında şampiyonluk statüsüne kavuşmuştur.

British Shorthair ‘in Fiziksel Özellikleri

British Shorthair cinsi kediler 5,5 – 8 kg ağırlıgında olurlar , yuvarlak onların birnevi imzalarıdır , yuvarlak kafaya , yuvarlak gözlere , yuvarlak kulaklara ,yuvarlak gövdeye ve yuvarlak tırnaklara sahiplerdir.

Mavi-Gri tonlu yoğun ve peluş tüyleri soğuk iklimler için kodlanmıştır.Ancak , kedi federasyonları 40’a yakın renk ve desenli British Shorthair cinsi kediyi kabul etmektedir.

Vücutları iricedir , boyunları kalın ve göğüsleri geniştir.

Lütfen kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.

Saygılar