Persian ( İran Kedisi )

Diğer kedilerin aksine , İran kedileri sahiplerinden çok ilgi istemezler , kalabalık aileler için ideal bir kedi türü olduğunu söyleyebilirim. Çok ilgi istemez halleri onların çevredeki insanlara ve sahibine ilgisiz olduğu anlamına gelmez , dizinizin üzerine serilip uyumaya bayılırlar.

Tüylerinin bakıma çok ihtiyacı vardır , Bir haftalık taranmama çok kolay topaklanmalara sebep olur.

Persian ( İran Kedisi ) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eğer İran Kedisi konusunda kesin kararlıysanız haftada toplam 20 dakikalık tarama işlemleri için hazır olun .İran Kedilerinin meşhur karakteristlik özelliği diyebeceğim şey sahibi çok oralı olmasa bile sahipleri ile zaman harcamaya bayılırlar.İran Kedileri çok hiperaktif kediler olmasada oyuncakları ile diğer kediler ile ve hatta köpekler ile bile oynamaya bayılırlar.

Persian ( İran Kedisi) ‘ nin Fiziksel Özellikleri

İran Kedileri uzun heybetli tüyleri ve farklı surat yapıları ile bilinirler. İran Kedilerinin düz bir yüz ve yuvarlak gözleri vardır. Kafaları yuvarlak ve büyüktir , gözdeleri kalın ve tıknazdır.

İran Kedileri çok geniş renk ve desen tiplerine sahiptir solid, silver, golden, shaded, smoke, tabby, parti-color, bicolor ve Himalayan gibi.

Persian ( İran Kedisi ) Tarihi

Uzun tüylü İran Kedisi ilk olarak  1600’lü yılların başlarında Orta-Doğu’da İtalyan bir gezgin tarafından keşvedildi.Elbette Avrupa’ya getirildi 19. yüzyılda İngilterede çok popüler oldular.Kraliçe Victoria 2 İran kedisi sahiplenmiştir.

İran Kedileri 1800’lü yılların sonlarına doğru Amerika’ya getirildi .İran kedisi hemen Cat Fanciers Association tarafından 1914 ‘te resmen kabul edildi ve çok kısa süre içerisinde Amerika’da en popüler kedi oldu.Amerikan yetiştiricilerinin kendi standartlarında İran kedileri bulunur ve bizimkilerine nazaran hafif farklılıkları vardır diyebilirim

İran Kedisi ayrıca Uluslararası Kedi Derneği (TIKA) ve American Cat Fanciers Derneği (ACFA) tarafından kabul edilmektedir.

Lütfen kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.

Saygılar