Scottish Fold’lar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uzun tüylü bir Scottish Fold’unuz var ise o harika tüylerinin sağlıklı görünmesi icin  haftada 2-3 kez taranması gerekir.Aynı zamanda bu sıradışı kıvrık kulaklar içinde ayrı bir bakım sözkonusudur , kulak içinde kirler kolay toplanır ve en azından 2 ayda bir temizlenmesi gerekir.

Birçok Scottish Fold kedi sahibi olarak karakterleri konusunda tam anlamı ile evet bunlar kesinlikle budur demem mümkün değil , genelde spesifik karakterlere sahip olan bu kediler ev ortamına gerçek anlamda uyumludurlar . Ev ortamında agresif veya dominant halleri yoktur evet belki çok fazla kucak sevmezler (yine hepsi için demiyorum) ama ben sev diye tutturduklarında yeter artık dedittirecek kadarda sırnaşık olurlar.Çok şapşallardır , yavrulukları nekadar tatlıysa büyüdüklerindede en az okadar etkileyici güzelliğe sahip olurlar.

Scottish Fold’un Fiziksel Özellikleri

Yetiştiriciler Scottish Fold ırkı kedileri  kıvrılmış kulakları ,büyük etkileyici gözleri ve sırıtan gülümsemeleri sebebi ile “kedi üniforması giymiş baykuş” diye tanımlar.

Onların kalın , sağlıklı tüyleri kısa veya uzun olabilir (shorhair ,longhair).Birçok renk tipi ve deseni mevcuttur.Scottish Fold ırkı kediler doğduklarında tam kırık kulağa sahip olmazlar zamanla kulaklar kıvrılır.

Scottish Fold kedilerin fiziksel olarak gelişimi özellikle erkeklerde 4,5-6 yaşına kadar devam eder . Erkekler oldukça heybetli bir hal alır açıkcası bu yüzden erkek Scottish Fold’un yeri benim için ayrıdır:)

Irk standartları bakımından kalitenin show mertebesi başta kulakların kıvrıklık yapısı ve yuvarlak hatlardan oluşmaktadır.Türkiye’nin dört bir tarafından aldığım telefon görüşmeleri sonucu halk arasında yalnış bir bilginin paylaşıldığını farkettim (kaynağının bazı petshoplar olduğunu düşünüyorum) . İnsanlar “Scottish Fold’ların tüyleri hiç dökülmüyormuş” diyor bu yalnış bir bilgidir… Tüyleri dökülmeyen kedi yoktur , tüysüz kedileri kastetmiyorum tabi(bkz;Sphynx).Az dökülür diyebilirim.

Scottish Fold Tarihi

1961 de İskoçyalı bir çoban olan William Ross komşularının ahırında Susie adında kulakları ileri ve aşağı doğru katlanmış bir kedi buldu.Tatlı bir baykuş görünümündeydi.William Susie ‘yi  bir British Shorthair ile çiftleştirdi ve işte onlardan elde etmiş olduğu yavrular bugunkü Scotish Fold’ların atasıdır.

1960’lardan beri  Great Britain’s Governing Council of the Cat Fancy (GCCF) kurumu Scottish Fold’ları kulak sağlığı ve sağırlık endişeleri gibi asılsız kusurlardan yasaklamıştır.O yıllardan bu yana  bu ırka mensup kedinin diğer herhangi ırka mensup kedilerden farklı oranda sağırlık vakaları kayıtlara geçmemiştir.Scottish Fold Avrupa’da farklı bir cins olarak kabul edilmez.

Şimdi CFA’da tanınan kedi ırkları arasında popülaritesi 17. sırada, Scottish Fold ırkı kedilere 1978 yılında şampiyonluk statüsü verildi.

Lütfen kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.

Saygılar