Sfenks Yavrularımız Mevcuttur

Lisa ve Zeytin’in ilk yavruları doğdu ve kuru mamaya başladılar yaklaşık bir ay sonra teslim edilmek üzere rezervasyona açıklar. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Sol taraftaki fotoğraflar yavrularımıza aittir.

1966 yılında Canada- Toronto’da bir ev kedisi tüysüz yavru doğurdu.Bu bir doğal genetik mutasyondu ve Sphynx kedisi keşvedilmiş oldu.Bu kedi ; Tabiat ana tarafından hayat buldu ve bu sıradışı ırk Sphnx ortaya çıktı.Kuzey Amerika’da ve Avrupa’daki yetiştiriciler 30 yılı aşkın süredir bu kedileri üretmeye devam ettiler.Uygun şekilde yetiştirildiğinde Sphynx’ler çok dayanıklı fakat genetik olarak problemli kedilerdir (tüyleri yok =) )

Sphynx’ler herzaman tamamen tüysüz değillerdir ve “Tüysüz’lüklerinin” derecesi vardır. Sphynx kedileri sahiplendiğinizde ilk iginizi çekecek olan şey sıcak bir şeftali gibi hissettiren ciltleridir herhalde.Burun çevrelerinde , kulaklarında ve kuyruklarında kısa tüyler olabilir.Ayrıca mevsimsel ve hormonal değişiklikler tüy gelişimini etkileyebilir.Sphynx’lerin cilt dokusu enteresandır yani nebiliyim komik olacak ama bu süetle kaplanmış sıcak su dolu şaşal şişe diyebilirim hehe hatta birazda tereyağlı süet…Tüm renkler ve desenler mümkündür.Kedideki renk ve deseni oluşturan şey tabiki tüyler değil ciltteki pigmentlerdir.Sphynx’ler hakkındaki en populer soru “peki Sfenksler üşümüyor mu ?” dur herhalde.Evet üşürler , zaten sizin için çok soğuksa tüylü bir kedi içinde okadar soğuktur , ama Sphynxler evin içinde sıcak bir köşe bulacak kadar akıllıdırlar tabiki , bu diğer evcil köpeğiniz , kediniz yada sizin yanının olabilir, zaman zaman mutfak tezgahınızdaki ocak yada PC kasası vs.

Sphnyx’ler orta boylu dayanıklı kedilerdir . Diğer çoğu kedi gibi erkekler dişilere göre daha iridir.Sphynx’lerin kemikleri sağlamdır , iyi gelişmiş kaslar ve akşam yemeği sonrası ortaya çıkan şirin göbekleri vardır =).Kocacaman açık gözler ve kafalarındaki ekstra kırışık akıllı,korkmuş yada meraklı bir ifade. Sphynx’ler aşırı derecede sevimlidir.İlgi çekmek için sarfedilen saçma soytarılıkları düpedüz başarısızlıkla sonuçlanabilir =) İnanamayacağınız kadar enerjiye sahiplerdir ve haylazdırlar , sadece sizinle olmak isterler ve kendisini size göstermek isterler . Sphynx’ler insanların dikkatini çekmeyi gerçekten çok isterler ama bu imkan dahilinde diğer evcil hayvanlarda olur , diğer ırk kediler hatta köpekler hiç farketmez.

Tüy eksikliğinden dolayi cilt yağı emer , periyodik olarak banyo , kulak ve tırnak bakımı ister.Kedi alerjisinden müzdarip insanlar bunu Sphynx ırkı kediler ile tolore edebilir.Bu ırk kedi ile yaşadığınızda havada uçuşan yada koltuklara, giysilere yapışmış tüy bulmak imkansızdır (daha ne olsun).

Sphynx ırkı kediler 2002 yılında CFA tarafından rekabet için kabul edildi.Sphynx’ler kedi severler için en populer ırklar arasında. Sphynx’ler hayranları için oldukça sıradışı ve nadir bir türdür (Gerçektende öyle görünmüyor mu ? ) Bir Sphynx ırkı kediye sahip olmayı düşünüyorsanız sizi sürekli takip eden izleyen kucağınızdan hatta omuzlarınızdan inmeyecek bir kediyi sahipleneceğinizi unutmayın.Bu arada sizde bu harika ırka hayran olacaksınız ,Bir Sphynx sahibi olarak diyorumki evet bu kedi gerçekten çok özel ve hiç abartmıyorum. 1 aylık kızım ve kedimden bir fotoğraf , inanırmısınız kızıma yaklaşırken o meşhur kedi hırıltısını hiç eksik etmiyor gerçekten ailemizin bir üyesi …

Lütfen kaynak ve link göstermeden alıntı yapmayınız , Elliescats.